Początek szkoły a pandemia

01.09.2020, 10:16 0 komentarzy
Początek szkoły a pandemia

W tym tygodniu dzieci mają iść do przedszkoli oraz szkół, jednak mimo to dalej niepewność powoduje koronawirus, z którym walczy się od samego początku roku. Bez wątpienia to, że od marca uczniowie uczą się online, było jedną z przyczyn, przez które udało się zatrzymać w Polsce gwałtowny przebieg pandemii. Lecz czy sytuacja teraz wydaje się być na tyle spokojna, by pootwierać żłobki, przedszkola oraz szkoły a następnie pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje?

Każdy patrzy na problem w inny sposób

Nie możemy wskazać łatwego rozwiązania, co jest lepsze - zaproszenie uczniów do szkół, czy przymus kontynuowania nauczania przez Internet. Dla przykładu osoby, które mają wątpliwości i naukowcy głoszą, że toż to rzeczywiście dzieci najszybciej rozsiewają różnego rodzaju wirusy oraz bakterie, a budynki oświaty są najlepszym siedliskiem infekcji. Taka wizja jest dobrze nam znany - do szkoły przybędzie pojedyncze podziębione dziecko a w następnym momencie znacznie więcej dzieci.

Zmęczeni wymogami upierają się, iż wprowadzono sporo zasad, do których będą musiały zaadaptować się szkoły, by być w stanie ugościć znowu swoich uczniów. Mimo wszystko czy okaże się to świetnym konceptem, by ogromna grupa uczniów znalazła się w jednej klasie? Czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą umiały ich przestrzegać? Lekarze twierdzą, iż niestety nie.

Przez naukę przez Internet narzekają niejedni rodzice lub uczniowie. Szczególnie obecna sytuacja zadziałała na licealistów, którzy są zdania, iż przez kilka miesięcy nauki domowej się okażą nie za dobrze przyuczeni do maturalnego egzaminu (patrząc na to z drugiej strony w 2020 roku egzamin maturalny nie wyszedł jakoś słabo). Kluczowe jest także to, że nie każdy nastolatek może mieć Internet i komputer. W rodzinach, w których się urodziło dużo dzieci zdarza się tak, że w mieszkaniu znajduje się pojedynczy komputerowy sprzęt. Rodzice będą mieli z tego powodu problem przy organizowaniu swoim latoroślom warunków do nauki jednocześnie.

Istotne bywają także kwestie społeczne. Placówki oświatowe mogą być bardzo ważnym czynnikiem w psychologicznym rozwoju maluchów. Dzięki szkole mamy możliwość nauczyć się funkcjonować wśród innych ludzi a także uczymy się nawiązywać przyjazne relacje. Oczywiście przy obecnej chwili aspekty życia w społeczeństwie bywają najmniej kluczowe, ponieważ głównie ważne okazuje się bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych uczniów oraz kadry szkolnej zależy dużo

Szerzenie się koronawirusa zależeć będzie pewnie od tego, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zapisów wskazanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz czy opiekunowie będą potrafili to przestrzeganie przepisów pilnować. Niejedni twierdzą, że zaproszenie dzieci do szkół spowoduje gwałtowniejszy rozwój epidemii, zatem w rezultacie szkoły będą zamknięte lada moment. Wypada obserwować cały czas informacje, bowiem z początku tego miesiąca jeszcze sporo może się zmienić.

Tagi:

Zostaw komentarz