Wybory na prezydenta w Ameryce rozpoczną się już zaraz

15.09.2020, 16:48 0 komentarzy
Wybory na prezydenta w Ameryce rozpoczną się już zaraz

W bieżącym roku USA wybierze kolejnego prezydenta. Na chwilę obecną urząd ten spełnia Donald Trump i jak najbardziej stara się on o ponowny wybór. Aczkolwiek inni kandydaci nie próżnują i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem jest szansa zapoznania się z publiczną opinią. Jak dokładnie wyglądają? Szanse którego kandydata będą największe? W porównaniu z 2016 rokiem, najpoważniejszy oponent Donalda Trumpa posiada o wiele większą przewagę.

Kandydat frakcji demokratycznej, Joe Biden, posiada ponad 7% wyższość nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednak sztab wyborczy Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby teraźniejsze sondaże przewidywały faktyczny wynik głosowania. Ostatnio sytuacja była naprawdę podobna - Clinton w ostatnich wyborach także przodowała, choć jej wyższość nie wydawała się tak spektakularna. Było to tylko 2,3 pkt proc. Mimo iż Clinton posiadała przewagę i zdobyła większą ilość głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Donaldem Trumpem.

Ciekawe jest to, iż w USA nie decyduje o większa ilość pojedynczych głosów nie decyduje o wyniku. Najważniejszy okazuje się głos elektorów - w każdym stanie jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od populacji w danym stanie. W tym momencie wojuje ze sobą głównie pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

W każdym z wyżej wymienionych stanów sondaże różnią się. Gdzieniegdzie przewodzi Donald Trump, w innych stanach Joe Biden. Sytuacja zatem nie musi być przewidywalna. Dużo jak najbardziej będzie zależeć od panujących postaw w konkretnej części Stanów Zjednoczonych - czasem mieszkańcy przedstawiają republikańskie poglądy, a czasem będą to przede wszystkim demokratyczne poglądy. Jednakże nawet w częściach USA typowo republikańskich w ostatnim czasie pozachodziły znaczące zmiany. Sporo dzięki nowym mieszkańcom, którzy prezentują stosunkowo liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie domy. Takie podpisy mogą mieć wielki wpływ na wybór nową głowę kraju.

A jakim sposobem wyglądać będzie głosowanie podczas koronawirusa? Z powodu epidemii głosowanie potrwa trochę dłużej, gdyż rozpoczynają się dokładnie zaraz. Zdecydowana większość mieszkańców Ameryki się zdecydowała głosować metodą korespondencyjną.

Wystarczy zatem czekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę zeszłe wybory, nic nie będzie stuprocentowo pewne i kierowanie się publicznymi opiniami może być nietrafione.

Tagi:

Zostaw komentarz