Po瘸r ko軼io豉

Po wybudowaniu nowego, murowanego ko軼io豉 i przeniesieniu do Naj鈍i皻szego Sakramentu, w dniu 13 grudnia 1959 r., sfatygowany trzystuletni histori ko軼i馧 zacz掖 jeszcze szybciej niszcze. Huragan z 1960 r. zerwa znaczn cz窷 poszycia dachu. Z napraw nikt si nie 酥ieszy. W roku 1963, 闚czesny proboszcz, ks. W豉dys豉w Aszklar, przekaza ko軼i馧 pod opiek Wojew鏚zkiego Konserwatora Zabytk闚. Jedn z wa積iejszych prac konserwatorskich, opr鏂z naprawy gont闚 i wstawiania rozbitych szyb (t逝czonych tak瞠 przez chuligan闚!), by這 rozebranie po逝dniowej dobud闚ki. Kiedy w latach 1964 - 1966 trwa豉 gazyfikacja wsi, w starym ko軼iele urz康zono sk豉d materia堯w, g堯wnie rur gazowych. Wywo豉這 to 篡we protesty proboszcza i parafian. Obawiano si, aby domu Bo瞠go na sta貫 nie przekszta販ono w magazyn (jak to bywa這 w przypadku bieszczadzkich i beskidzkich cerkwi). Z perspektywy czasu wida, i obawy by造 p這nne. Wed逝g adnotacji urz璠owych na karcie zbytku, 鈍ilcza雟ki ko軼i馧 mia si sta sk豉dnic muzealn.
     Tragiczny fina w dziejach ko軼io豉 rozegra si w nocy z 29 na 30 pa寮ziernika 1967 r. Notabene by豉 to noc po odpu軼ie i uroczysto軼i po鈍i璚onej patronom parafii!!! Tak, opisywa造 to Nowiny Rzeszowskie: W nocy z niedzieli na poniedzia貫k sp這n掖 w 安ilczy zabytkowy ko軼i馧 drewniany [...]. Sp這n窸a r闚nie zabytkowa dzwonnica [...]. Po瘸r wybuch o godzinie 230 w nocy i obj掖 najpierw dzwonnic, a nast瘼nie sam budynek ko軼io豉, z kt鏎ego nie zdo豉no nic uratowa ze wzgl璠u na wysok konstrukcj drewnian. W akcji ratowniczej wzi窸o udzia 15 jednostek stra篡 po瘸rnej. By豉 ona jednak bardzo utrudniona z uwagi na brak wody, kt鏎 musiano dowozi z odleg這軼i oko這 1,5 km. Przyczyn po瘸ru, kt鏎ego straty wynosz oko這 350 tys. z, nie licz帷 jego warto軼i zabytkowej, by這 zapr鏀zenie ognia przez dzieci (nr 259 (5705), z 31 pa寮ziernika 1967 r.).
     Po ponad 330 latach s逝瘺y Bogu i ludziom ko軼i馧 戌. Aposto堯w Szymona i Judy w 安ilczy przesta istnie. Dzi trudno dochodzi, czy by這 to bardziej zrz康zenie Bo瞠, czy te udzia cz這wieka okaza si tu decyduj帷y. Patrz帷 szeroko na histori budowli sakralnych, mo積a zauwa篡, i pomijaj帷 wojny i temu podobne zawieruchy dziejowe, najcz窷ciej ko軼io造 p這n albo tu po wybudowaniu albo (co wydaje si bardziej znamienne) kiedy ju nie s u篡tkowane.

Materia造 pochodz z oprac. A. Szarego
Towarzystwo Mi這軼nik闚 Ziemi 安ilcza雟kiej