Technology

Walka przeciwko szkodliwym oparom

21.11.2020, 08:21 0 komentarzy
Walka przeciwko szkodliwym oparom

Zaledwie kilka dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny należy nabrać nieco refleksji dotyczących wielkiego problemu, który pojawia się w okręgu całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który może okazać się dla wielu ludzi naprawdę bez granic groźny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niestety każdego jednego dnia, oczywiście mają do czynienia z rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już niecały rok. Naprawdę warto regularnie wyjaśniać czym jest zatrucie środowiska lub też jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Należy w głównej mierze mieć pojęcie, że aktualnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił także problem smogu. Dobrą metodą na zapobieganie degradacji powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas ponadto, iż około połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również podpiął się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Piotr Woźny, prezes spółki orzekł, iż uskuteczniana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż kłopot ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 początkowo ukazała się w lokalizacjach o niebywale wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu istotnie należy także orientować się, co zasadniczo jest fundamentalną przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu destrukcyjnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych perspektyw jest bardzo istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz